
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Height | 3.48 mm |
| Packaging | Tube |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Pitch | 2.54 mm |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 6 |
| Connector Type | Piston |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
Stock: 685
Distributors
pcbx
Unit Price$2.64087
Ext.Price$2.64087
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.64087 | $2.64087 |
| 10 | $2.24676 | $22.46760 |
| 25 | $2.10911 | $52.72775 |
| 50 | $1.97382 | $98.69100 |
| 100 | $1.84721 | $184.72100 |
| 300 | $1.72872 | $518.61600 |
| 500 | $1.61783 | $808.91500 |
| 1000 | $1.51408 | $1514.08000 |
